Министерство за надворешни работи

Наша заложба е да ги промовираме и застапуваме нашите интереси на меѓународен план. Евро-атлантската и европската интеграција се главни приоритети во нашето работење, воедно залагајќи се за безбеден, стабилен и просперитетен регион, како и развивање на поширока билатерална и мултилатерална соработка. Претставуваме сервис на граѓаните, обезбедувајќи конзуларни услуги за нашите државјани во странство.

+389 75 273 732

[email protected]

Најнови вести

Средба Османи – Радман во рамките на работната посета на Хрватска

Во рамки на работната посета на Република Хрватска, министерот за надворешни работи, Бујар Османи оствари средба со својот хрватски хомолог, Министерот за надворешни работи на Хрватска, Горан Грлиќ Радман. Во рамките на разговорите, билатералните односи беа окарактеризирани како динамични и пријателски, со интензивен политички дијалог на највисоко ниво, преку успешна соработка во бројни области од взаемен интерес. За двајцата министри продолжувањето на политиката на проширување на ЕУ ќе биде позитивен сигнал за целиот Регион како суштински интерес и на земјите – членки на Унијата, за европски Западен Балкан. „Европската унија треба да донесе неколку исклучително важни чекори и одлуки за нас, и тоа: да ја одобри преговарачката рамка за пристапните преговори, да ја закаже првата Меѓувладина конференција и да започнат и формално пристапните преговори. Сакам да бидам искрен, со оглед на постигнатиот реформски напредок, со оглед на нашиот долг европски пат, сметам дека заслужено очекуваме ова да се случи до крајот на оваа година, за време на германското Претседателство со Советот на ЕУ.“, рече министерот Османи, упатувајќи притоа благодарност до колегата Грлиќ – Радман, за силната поддршка од страна на Хрватска за нашите европски амбиции, која беше крунисана со одлуката на Советот на ЕУ за почеток на преговорите во рамки на Хрватското претседателство со ЕУ во првата половина од годинава. „Круна на таквата поддршка беше одлуката за почеток на пристапни преговори на нашата држава со ЕУ во март оваа година, за време на Вашето претседателство, а Декларацијата од Загреб 2020 беше дополнителна поткрепа на определбата на земјите од Западен Балкан за инклузивна регионална соработка и зајакнување на добрососедските односи“, нагласи Османи на средбата. Османи го информираше Министерот Радман за неговата посета на соседна Бугарија, потенцирајќи ја притоа важноста од продолжувањето на меѓусебната комуникација на највисоко ниво, како единствен начин за надминување на евентуалните разлики и отстранување на сите предизвици за нормален контиуитет на европските интеграции на Северна Македонија. „Ги засиливме политичките комуникации со соседна Бугарија на повеќе нивоа, а својата работа ја интензивираше и заедничката мешовита комисија за историски прашања. Верувам дека во периодот што следи соодветно ќе ги адресираме сите предизвици, и нема да дозволиме да пропадне големата заедничка политичка инвестиција за европските перспективи на целиот регион“, потенцираше Османи. Соговорниците се осврнаа и на соработката во рамките на НАТО, економската соработка, туризмот, иницијативата за отворање на Културно-информативни центри во Скопје и Загреб, како и за активностите врзани за заштита и промовирање на правата на малцинствата во двете земји, кои претставуваат мост за меѓусебно зближување. Посебно се осврнаа на актуелните состојби во регионот и пошироко, регионалната соработка, вклучително и мерките за координација во справувањето со Ковид-19.

Османи во Загреб на средба со Премиерот Пленковиќ

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, својата работна посета на Хрватска ја започна со средба со Премиерот на Република Хрватска, Андреј Пленковиќ. Османи упати благодарност до Пленковиќ за континуирана поддршка на Хрватска и исклучителниот ангажман за време на нејзиното претседавање со Советот на Европската унија, под чија палка Советот на ЕУ постигна консензус и ја донесе одлуката за почеток на пристапните преговори со Република Северна Македонија и Република Албанија. „Ние во пријателска Хрватска имаме искрен партнер, традиционален поддржувач на нашите аспирации за интегрирање во европското семејство. Особено го цениме фактот што Хрватска во сиот изминат период цврсто веруваше во Република Северна Македонија, како важна алка во создавањето и одржувањето на стабилноста во регионот“, нагласи Османи. Премиерот Пленковиќ истакна дека Хрватска ќе продолжи со силната и одлучна поддршка за евроинтеграцијата на Северна Македонија, гласно ќе се залага во процесот на усогласување на преговарачката рамка и формалното започнување на пристапните преговори со одржувањето на првата Меѓувладина конференција, до крајот на оваа година. Во текот на денот министерот Османи ќе оствари средба и со својот хрватски хомолог, Горан Грлиќ Радман, а во рамките на посетата, ќе оствари посета и нахрватскиот Сабор, каде ќе се сретне со претседателот на парламентарниот одбор за надворешна политика Гари Капели, претседателот на одборот за европски прашања ДомагојХајдуковиќ и пратеничката ЕрминаЛекајПрљаскај, која ги претставува македонското, албанското, црногорското, бошњачкото и словенечкото национално малцинство. На маргините на посетата на Хрватска, Министерот Османи се очекува да има интервју за угледниот хрватски неделник „Национал“.

Средба Османи – Зорчич во Љубљана

Во рамките на официјалната посета на Република Словенија, министерот Османи оствари средба и со претседателот на Парламентот на Република Словенија, Игор Зорчич. На средбата беа реафирмирани одличните билатерални односи меѓу двете земји кои се резултат на долгорочното и традиционално пријателство, при што беа разменети мислења за можностите и потенцијалите за дополнително развивање на меѓусебните односи, посебно во насока на интензивирање на економската соработка, заедничките активности во рамките на партнерството во НАТО, како и за континуираната поддршка од Словенија во процесот на интеграцијата на нашата земја во ЕУ. „Имавме искрен и отворен разговор. Ме радува најавата дека проширувањето на ЕУ со земјите од нашиот Регион ќе биде високо на агендата на словенечкото претседавање со Советот на ЕУ во втората половина на 2021 година, што впрочем беше случај и за време на првото словенечко претседавање, како земја членка на ЕУ, во 2009-та година. Од близок сосед на Западниот Балкан и докажан  пријател, тоа и го очекуваме”, истакна Османи, пренесувајќи ја притоа благодарноста до претседателот Зорчич за големата и безрезервна поддршка што Словенија и ја пружа на Северна Македонија во процесот за нашето пристапување во ЕУ. На средбата се разговараше и за сојузништвото во НАТО, при што беа разменети мислења за актуелните домашни, регионални и меѓународни теми, како и за ангажманите и заложбите за иднината на нашиот Регион. Во тој контекст, беа поздравени впечатливите активности на Северна Македонија на планот на унапредувањето на добрососедските односи. Османи е во официјална посета на Словенија на покана на Министерот за надворешни работи, АнжеЛогар. Покрај средбите на високо ниво, за време на својот престој во Љубљана, министерот даде и неколку интервјуа за словенечките медиуми, меѓу кои и Националната телевизија на Словенија - „ТВ Сло“, како и за високо тиражниот  дневен лист „Дело“.

Министер за надворешни работи на Република Северна Македонија:

Бујар Османи

Совети при патување во странство

Советите за патувања се извор на информации за граѓаните кои патуваат во други земји. Овие совети ќе ви помогнат да донесете информирани одлуки во врска со вашата безбедност додека престојувате во странство.

Прочитај повеќе
Посети ја Северна Македонија

Прочитај повеќе