Министерство за надворешни работи

Наша заложба е да ги промовираме и застапуваме нашите интереси на меѓународен план. Евро-атлантската и европската интеграција се главни приоритети во нашето работење, воедно залагајќи се за безбеден, стабилен и просперитетен регион, како и развивање на поширока билатерална и мултилатерална соработка. Претставуваме сервис на граѓаните, обезбедувајќи конзуларни услуги за нашите државјани во странство.

+389 75 273 732

[email protected]

Најнови вести

Амбасадорот Талески ги предаде акредитивните писма на Генералниот секретар на НАТО Столтенберг

Денес, на 18 јануари, 2021 година, амбасадорот и постојан претставник на Република Северна Македонија во НАТО д-р. Дане Талески, ги предаде акредитивните писма на Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг. Церемонијата се одржа во седиштето на НАТО, согласно протоколите за заштита од коронавирусот. По церемонијата, следеше состанок на амбасадорот Талески со Генералниот секретар Столтенберг. Со предавањето на акредитивните писма и официјално започнува мандатот на Амбасадорот Талески како прв постојан претставник на Република Северна Македонија откако нашата држава стана 30та полноправна членка на НАТО на 27 март 2020 година. Членството во НАТО на Северна Македонија е реализација на стратешка цел и реализација на еден од најважните надворешно-политички приоритети на државата што придонесе кон подобрување на стабилноста и безбедноста на државата, со позитивни импликации на целиот регион. Членството во НАТО е суверена одлука на Република Северна Македонија зацртана со едногласна одлука на Собранието во 1993, за која што секогаш постоел широк и силен меѓуетнички и надпартиски консензус.

Средба на ЗМНР Исаки со амбасадорот на Република Словенија

Заменик министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Фатмире Исаки, денеска оствари средба со амбасадорот на Република Словенија во Република Северна Македонија, Милан Предан. На средбата, беше изразено задоволството од досегашните одлични билатерални односи и соработка меѓу двете земји кои се карактеризират со меѓусебна поддршка и почитување.  Упатена беше и благодарност за досегашната континуирана поддршка на Република Словенија за Република Северна Македонија во процесот а  евроатланската интеграција, притоа изразувајќи ги очекувањата дека поддршката ќе продолжи и за време на претседавањето на Република Словенија со Советот на Европската Унија. Соговорниците ги истакнаа и заемните заложби за натамошен развој и јакнење на сèвкупните односи и соработката меѓу двете земји, особено во областа на економијата.  

Османи во Грција на средби со Сакеларопулу, Мицотакис и Варвициотис

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Бујар Османи, во рамките на официјалната посета на Грција се сретна со Претседателот на Хеленската Република, Катерина Сакеларопулу, премиерот, Кирјакос Мицотакис и алтернативниот министер за европски прашања, Милтијадис Варвициотис. Разговорите беа насочени кон динамизирање на севкупните односи меѓу двете земји преку посветена имплементација на Договорот за стратешко партнерство (Преспа), со цел развивање и зајакнување на заедничкото стратешко партнерство. „Само со заеднички напори можеме стратешко партнерство да го претвориме во долгорочно и стабилно пријателство, што како земји – соседи со сигурност ќе донесе подобар живот за граѓаните на двете земји. Во регионот, добивме нова реалност, докажавме дека сите предизвици можат ефикасно да се решат преку заеднички и координирани напори. Оттука, јас цврсто верувам дека соработката меѓу Северна Македонија и  Грција е дефинитивно нова интегративна моќ за целиот регион“, истакна Османи. На средбите беше нагласен и досегашниот активен ангажман на Грција делот на европските интеграции на Северна Македонија, при што беше потенцирано дека земјата остануваа наш доследен поддржувач, еден од главните лобисти и промотори во овој процес, што е од интерес за двете држави, но и од клучно значење за целиот Регион. „Не смее да биде загрозена европската перспектива на земјите од Западниот Балкан. Сите мора да вложиме во развојот на добрососедските односи, да ја засилиме регионалната соработка и да ја зачуваме европската иднина на регионот. Само преку рушење на стереотипите од минатото и создавање стабилни пријателства ќе обезбедиме просперитетна иднина за нашите граѓани“, заклучи Османи. Османи имаше успешна официјалната посета на Грција, преку набиената и амбициозна Агенда, на која беа реафирмирани заложбите за интензивирање и продлабочување на блиската соработка и реафирмација на процесот на градење доверба меѓу двете земји како пример за добрососедски односи во регионот.

Министер за надворешни работи на Република Северна Македонија:

Бујар Османи

Совети при патување во странство

Советите за патувања се извор на информации за граѓаните кои патуваат во други земји. Овие совети ќе ви помогнат да донесете информирани одлуки во врска со вашата безбедност додека престојувате во странство.

Прочитај повеќе
Посети ја Северна Македонија

Прочитај повеќе