Соопштенија до јавноста

На традиционалниот фестивал “One Love Tour”, кој се одржа денеска на 15 август 2019 година во Струмица, присуствуваа заменик министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија г-дин Андреј Жерновски, а во име на Република Бугарија, заменикот премиер и министер за надворешни работи г-ѓа Екатерина Захариева.

 

Денес во Министерството за надворешни работи на Република Северна Македонија, беше промовиран контакт центарот за итни ситуации, наречен Глобал СОС.

 

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров, денеска ја прими во проштална средба Нејзината Екселенција, г-ѓа Јин Лисјен, амбасадорка на Народна Република Кина во Република Северна Македонија, пред нејзиното заминување од земјата.

 

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров, денес оствари средба со амбасадорот Стефан Дион, специјален пратеник на Премиерот на Канада за Европска Унија  и Европа.

 

Денеска во Њујорк се воспоставија дипломатски односи меѓу Република Северна Македонија и Република Кореја. Заедничкото коминике за воспоставување дипломатски односи го потпишаа вршителот на работите во Постојаната мисија на Република Северна Македонија при Обединетите нации, Сања Зографска-Крстеска  и постојаниот претставник и амбасадор на Република Кореја при ОН, Н.Е. Чо Тае-јул.

Министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија Никола Димитров, денес имаше проштална средба со амбасадорот на Република Литванија во Република Северна Македонија, со седиште во Будимпешта, Раса Каириене.

 

На маргините на конференцијата на Економист, која вчера и денес се одржува во Атина, МНР Никола Димитров разговораше со својот кипарски колега, МНР Никос Христодулидис, на кој беше договорен датумот за воспоставување дипломатски односи помеѓу Република Северна Македонија и Република Кипар, на крајот на август, за време на овогодинешниот министерски состанок (Гимних) во Финска.

 

Денеска во просториите на Министерството за надворешни работи се одржа панел дискусија на тема „Националните перспективи на крај од романското и во пресрет на финското претседателство со Европскиот Совет“, во организација на Институтот за демократија „Социетас Цивилис“ во соработка со Амбасадата на Романија во Скопје и Амбасадата на Финска во Белград.

На покана на реномираниот магазин The Economist, денеска во Атина, министерот за надворешни работи на Република Северна Македонија, Никола Димитров, учествуваше  во работата на 23-та тркалезна маса со Владата на Хеленската Република, насловена „Европа: оставајќи ја неодлучноста зад себе?“

 

На покана на министерот за надворешни работи Никола Димитров, на 15 и 16 јули 2019 година, министерот за надворешни работи на Република Турција, Мевлут Чавушоглу, престојува во официјална посета на Република Северна  Македонија.

 

Конзуларни услуги