Соопштенија

Соопштенија до јавноста

Министерот за надворешни работи на Република Македонија Никола Попоски денеска ги прими копиите на акредитивните писма на новиот амбасадор на Република Турција во Република Македонија Омур Шолендил.

 

Денес, во Министерството за надворешни работи во присуство на дипломатскиот кор и други видни гости се одбележа Стогодишнината од почетокот на првата светска војна со пригодни обраќања на министерот за надворешни работи, Никола Попоски и Амбасадорката на Франција во Република Македонија, Лоранс Оер.

Министерот за надворешни работи Никола Попоски, кој престојува во Прага во рамките на официјалната посета на премиерот Никола Груевски на Чешката Република, денес оствари средба со својот чешки хомолог, министерот за надворешни работи Лубомир Заоралек.

 

Министерството за надворешни работи на Република Македонија, во врска со неодамнешните соопштенија на Министерството за надворешни работи на Грција кои се однесуваат на разговорите за разликата околу името што се одвиваат под покровителство на Генералниот секретар на Обединетите нации, категорички негира дека декларираната грчка позиција во разговорите за име за севкупна употреба (erga omnes) е заснована на постоечко и применливо меѓународно право, 

На маргините на Генералното собрание на ОН, на 26.09.2014 година, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски, учествуваше на состанокот на тема „Украинската криза, ОБСЕ и иднината на европската сигурност”, организиран од страна на претседавачот со ОБСЕ за 2014 година, швајцарскиот министер за надворешни работи, Дидие Буркхалтер.

Министерот за надворешни работи, Никола Попоски, во четврток 25-ти септември, на маргините на Генералното собрание на Обединетите нации, се сретна со неколку свои колеги, а учествуваше и на средби чиј фокус е југоисточна Европа.

 

Министерот за надворешни работи, г-динот Никола Попоски, денеска се сретна со Министерот за надворешни работи на Големото Војводство Луксембург, г-динот Жан Аселборн. Луксембург ќе претседава со Советот на Европската Унија во втората половина од идната година. Министерот Аселборн најави дека земјите од Западен Балкан ќе бидат на агендата.

Министерот за надворешни работи, г-динот Никола Попоски, денеска имаше предавање на Универзитетот Харвард, во Кембриџ, Масачусетс, САД. Темата на предавањето е: “Перспективи за Евро-атлантска интеграција на Западниот Балкан.” Тој потенцираше дека регионот на Западен Балкан е фокусиран на раст и развој, на инфраструктурно поврзување, на мирна соработка кон подобра заедничка иднина. Всушност, тоа е и Европскиот проект.

Денес во Министерството за надворешни работи на Република Македонија беше повикан заменик амбасадорот на САД во Република Македонија,

 

 

Денеска, 19 септември 2014 година, министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски ги прими копиите од акредитивните писма на новоименуваниот вонреден и ополномоштен амбасадор на Кралството Шпанија во Република Македонија, Рамон Абароа Каранза.  

Конзуларни услуги