Соопштенија

Соопштенија до јавноста

Денес во седиштето на НАТО во Брисел, новоименуваниот Амбасадор на Република Македонија при НАТО, Зоран Дабиќ, оствари прва средба со Генералниот секретар на НАТО, Јенс Столтенберг, на која ги предаде акредитивните писма.

 

Министерот за надворешни работи Никола Попоски денеска го прими амбасадорот на Државата Израел во Република Македонија со седиште во Ерусалим г. Дан Орјан.

 

Министерот Попоски денеска отствари средба со Штефан Лене, надворешен предавач во институтот Карнеги во Европа во Брисел. Централната тема на разговорите беше европската агенда на Република Македонија со фокус на реформските процеси на земјите од Западен Балкан.

Денеска, 10 ноември 2014 година, во просториите на Министерството за надворешни работи на Република Македонија се одржа промотивен настан за можностите за учество на субјекти од Република Македонија во програмите на Меѓународниот Вишеградски Фонд за соработка со земјите од Балканот наменети за невладините организации и администрацијата.

 

Денес министерот за надворешни работи Никола Попоски оствари средба со претседавачот на Воениот комитет на НАТО, генерал Кнуд Бартелс кој се наоѓа во дводневна работна посета на Република Македонија.

Mинистерот Никола Попоски, на покана на германскиот министер Франк-Валтер Штајнмајер и британскиот министер Филип  Хамонд, учествуваше на Шестата конференција на министрите за надворешни работи од Југоисточна Европа, во организација на реномираниот германско-американски Институт „Аспен,“ во Берлин.

Министерот Никола Попоски денес имаше обраќање во Градската библиотека „Браќа Миладиновци“ во Скопје, по повод отворањето на Унгарското литературно катче во просториите на библиотеката и отворањето на изложба на постери „Вишеград Карма.“

 

Република Македонија најостро ги осудува терористичките напади од страна на милитантните сили врз египетските воени позиции во Синајскиот Полуостров, Арапска Република Египет, извршени на 24 октомври 2015 година, во кој животот го загубија 31 војник на египетската Армија.

Република Македонија активно е вклучена во глобалната борба против тероризмот.

Министерот за надворешни работи на Република Македонија, Никола Попоски имаше средба со својот домаќин, министерот за надворешни и европски работи на Словачката Република, Мирослав Лајчак и со новоименуваниот министер за надворешни работи на Република Полска, Гжегож Схетина.

На покана на вицепремиерот и министер за надворешни работи на Словачката Република, Мирослав Лајчак, на 31 октомври 2014 година, министерот за надворешни работи Никола Попоски, учествуваше на Министерскиот состанок на Вишеградската четворка и Западен Балкан, во Братислава.

Конзуларни услуги