Home Asia

Министер Никола Димитров

  left1

ПРОФИЛ НА МИНИСТЕРОТ

ИНТЕРВЈУА и ГОВОРИ

Следете го министерот на:
facebook11 twitter11                      

 

 

banner INFO 1

banner mk gr agreement

banner mk gr agreement ALB 01

Artboard 9 copy 5

Artboard 9 copy 6

Artboard 35

Публикации

Контакт Инфо

Адреса:

МИНИСТЕРСТВО ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ
булевар “Филип Втори Македонски“ бр. 7
1000 Скопје
Република Северна Македонија

Контакт:

Тел: +389 2 3115 266 Факс: +389 2 3115 790
Е-пошта:[email protected]
Е-пошта:[email protected]

ДИЈАСПОРА

Претседателот на Владата на Република Северна Македонија Зоран Заев, и владина делегација во состав заменик претседател во Владата на РСМ за европски прашања Бујар Османи, ...

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров денес го прими новоименуваниот амбасадор на Хеленската Република, Димитрис Јанакакис, кој му ги предаде копиите на ...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров, денес оствари средба со претставници на Советот на Амбасадори.

Министерот го поздрави формирањето на Советот и подготвеноста ...

Почитувани,

Во продолжение ви ја испраќаме изјавата на министерот за надворешни работи, Никола Димитров, во врска со одлуките на Комисијата за жалби при Советот за етика во ...

Министерот за надворешни работи Никола Димитров имаше воведно обраќање пред претставниците на младинските организации кои учествуваат на Јавната дебата со работен наслов ...

Денес,  во организација на амбасадорот на Чешката Република, земја која тековно претседава со Вишеградската група, а согласно воспоставената пракса, се одржа работна ...

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров се сретна со претседателот на Европскиот комитет на Регионите Карл–Хајнц Ламбертц, кој е во посета на Република Северна ...

B2) Le ministre des Affaires étrangères Nikola Dimitrov multiplie les rencontres avec ses homologues européens. Objectif : convaincre les plus récalcitrants de donner leur ...

Заменик министерот за надворешни работи, Андреј Жерновски, денеска оствари средба со делегација на ОБСЕ/ОДИХР, предводена од шефот на Мисијата за набљудување на изборите во ...

Денес, министерот за надворешни работи Никола Димитров имаше воведно обраќање на отворањето на Балканскиот Донаторски Форум организиран од страна на Фондацијата Отворено ...

Премиерот Заев и делегација на Владата на РСМ на 23 септември го започнува учеството на Генералното собрание на ОН
Средба на МНР Никола Димитров со новоименуваниот ополномоштен и вонреден амбасадор на Хеленската Република во Скопје, Димитрис Јанакакис
Средба на МНР Димитров со претставници на Советот на Амбасадори
Изјава на МНР Димитров по повод одлуките на Комисијата за жалби при Советот за етика во медиумите
Учество на МНР Димитров на Јавната дебата „Регионална соработка во Западен Балкан: Нов предизвик или нова можност!”
Работна средба на МНР Никола Димитров со Амбасадорите на земјите од Вишеградската група
СРЕДБА НА МИНИСТЕРОТ ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ НИКОЛА ДИМИТРОВ СО ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА ЕВРОПСКИОТ КОМИТЕТ НА РЕГИОНИТЕ, КАРЛ – ХАЈНЦ ЛАМБЕРТЦ
Ouvrir les négociations avec la Macédoine du Nord : un succès que l’UE n’a pas le luxe de rater
Средба на ЗМНР Жерновски со шефот на наблудувачката мисија на ОБСЕ/ОДИХР Корин Јонкер
Учество на МНР Никола Димитров на Балкански Донаторски Форум

ДИПЛОМАТСКИ И КОНЗУЛАРНИ ПРЕТСТАВНИШТВА НА РЕПУБЛИКА СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА ВО АЗИЈА

  • ИЗРАЕЛ
  • ИНДИЈА
  • ЈАПОНИЈА
  • КАЗАХСТАН
  • КАТАР
  • НР КИНА
  • ОБЕДИНЕТИ АРАПСКИ ЕМИРАТИ
Israel ДРЖАВА ИЗРАЕЛ
Амбасада на Република Северна Македонија во Тел Авив

Амбасадор, 

вршител на должност, г. Александар Аврамовски

Paz Tower, 5 Shohan Street, 52136 Ramat Gan T: ++ 972 737 154 900
T: ++ 972 542 092 092
T: ++ 972 546 656 020
F: ++ 972 361 247 89
M: [email protected]
Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +972 7 371 54 900  
локација на мапа >>   веб страна >>
India РЕПУБЛИКА ИНДИЈА
Амбасада на Република Северна Македонија во Њу Делхи
Ги покрива: Малезија, Шри Ланка, Индонезија, Непал и Сингапур
Амбасадор, 
Адреса:
Vasant Vihar Block A 15/30 New Delhi 110016

T: ++ 91 (11) 4614 2603 F: ++ 91 (11) 4614 2604

M: [email protected]
Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +91 96676672205  
локација на мапа >>   веб страна >>
Japan ЈАПОНИЈА
Амбасада на Република Северна Македонија во Токио

Амбасадор, 

Вршител на должност, г-ѓа Ана Деребан Блажевска

Higashi Gotanda 5-16-17, Shinagawa-ku, Tokyo 141-0022 T: +81 3 6868 7110

F: +81 3 6447 7930

M: [email protected]

Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +81 (0)80 4886 0103  
локација на мапа >>   веб страна >>
Kazakhstan РЕПУБЛИКА КАЗАХСТАН
Амбасада на Република Северна Македонија во Астана
Вршител на работи, г-дин Муарем Меџити
Ul. “Tashenov” No3, Nur-Sultan 010000,
Republic of Kazakhstan

Т: +7 7002221973  , +77082221873

M: [email protected]
Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +7 700 222 1973  
локација на мапа >>   веб страна >>
Qatar ДРЖАВА КАТАР
Амбасада на Република Северна Македонија во Доха
 

Амбасадор, 

Вршител на работи, г. Драган Јордановски

Al Eithart Street 941, Area 63, Al Dafna, West Bay, Doha

T: ++ 974 49 31 374 F: ++ 974 48 31 572
M: [email protected]
Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +974 66597944  
локација на мапа >>   веб страна >>
China НАРОДНА РЕПУБЛИКА КИНА
Амбасада на Република Северна Македонија во Пекинг
Ги покрива: Демократска Народна Република Кореа, Монголија, Социјалистичка Република Виетнам и Тајланд

Амбасадор, 

Вршител на работи, г-ѓа Зорица Ташковска

Sun Li Tun Diplomatic Compound 3-2-21, Post code 100600, Beijing - PR China T: ++ 86 10 6532 7846
T: ++ 86 10 6532 7848
F: ++ 86 10 6532 7847
M: [email protected]
Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +86 185 1351 2812  
локација на мапа >>   веб страна >>
United-Arab-Emirates ОБЕДИНЕТИ АРАПСКИ ЕМИРАТИ
Амбасада на Република Македонија во Абу Даби

Амбасадор, 

Вршител на должност, г-ѓа Елма Алторок

  • Abu Dhabi, Dyeenah St.,Villa No.10, PO Box 108225

  • раб.време: нед-чет. од 10ч.-14ч.
  • working hours:  sunday - thursday  10h-14h

M:+97126505130

F: +97126359744

M: [email protected]

Дежурен број
(само за итни ситуации вон работно време)
T: +971564417552  
локација на мапа >>   веб страна >>

Конзуларни услуги