Соопштенија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, на 13 и 14 јуни 2018 година, престојуваше во работна посета на Сојузна Република Германија.

 

Image 14

Mинистерот Димитров оствари средба сонеговиот домаќин, министерот за надворешни работи на СР Германија, Хајко Мас, на која се разговараше за последните случувања во врска со Договорот со Грција за надминување на разликата околу името, како и за интензивирање на процесот на европската и евро-атлантската перспектива на Република Македонија.

Image 2

На следниот линк може да преземете видео, аудио и транскрипт од прес-конференцијата која се одржа веднаш по состанокот помеѓу МНР Димитров и МНР Мас.

За време на посетата МНР Димитров се сретна и со државниот министер за Европа, Михаел Рот, советникот за надворешна политика на германската канцеларка, Јан Хекер и пратеникот и претседател на пратеничката група за ЈИЕ, Јосип Јуратовиќ.

Image 4

Image 3

Конзуларни услуги