Соопштенија

Министерот за надворешни работи, Никола Димитров, денес во Брисел се сретна со високата претставничка за надворешна политика на ЕУ, Федерика Могерини.

 

P036499000101 630186

На средбата се разговараше за стабилноста на регионот и за европската интеграција на Македонија. По средбата, МНР Димитров изјави:

„Македонија се врати на европскиот пат, како со домашната реформска агенда, така и со влогот и решителноста за градење мостови и пријателство со соседите. Македонија денес е шанса, но и заедничка обврска со ЕУ, да покажеме дека не само што можеме да стопираме криза, туку и да создадеме неповратен успех - Република Македонија конечно да излезе од чекалната и да започне пристапни преговори со Унијата“.

P036499000201 914342

Конзуларни услуги